9 / 10
از 31 کاربر

پکیج تصفیه فاضلاب

 

 انواع پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب بصورت فلزی،پلی اتیلنی و بتنی ساخته میشود .شرکت زرین آب ژرف با سالها تجربه و فعالیت یکی از شرکتهای موفق در زمینه طراحی و مشاوره و ساخت دستگاهها و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب با فرآیندهای جدید و به روز جهان درحال حاضراقدام  به ساخت و تولید پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی صنعتی پیش ساخته بصورت فلزی ،پلی اتیلن،بتنی گردیده است .

پکیج تصفیه فاضلاب چگونه کار میکند؟

 این پکیج ها بر اساس فرآیند لجن فعال کار میکنند و بهترین نتیجه را برای تصفیه فاضلاب برای مصارف کشاوری و یا تخلیه به چاه فراهم میکنند. پکیج های تصفیه فاضلاب را میتوان در روی زمین و یا زیر زمین نصب و بهره برداری کرد . از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب این است که می توان طیف گسترده ای از فرآیند های تصفیه فاضلاب را در آن پیش بینی و اجرا کرد. پکیج های تصفیه فاضلاب در احجام و فرآیند های  مختلف و با  به سفارش کارفرما ، ساخته میشود .وقتی فاضلاب وارد پکیج میشود پس از حذف مواد جامد بوسیله آشغالگیر وارد مخزن هوادهی شده و پس از دریافت اکسیژن که معمولا بوسیله بلوئر تامین میشود ، باکتریهای هوازی شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب میکنند و پس از تصفیه فاضلاب در مخزن هوادهی جهت جداسازی لجن فعال همراه فاضلاب و برگشت لجن ته نشین شده به ابتدای مخزن هوادهی و یا هاضم لجن از این مخزن استفاده میشود . سپس فاضلاب خروجی عاری از هر گونه مواد معلق جهت گند زدایی به صورت ثقلی وارد مخزن تماس کلر میشود .

 پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

جنس دیواره پکیج ساخته شده ازورق فولادی St37 با ضخامت 6 و یا 8 میلیمتر و جنس کف پکیج ازورق فولادی St37 با ضخامت 8 و یا 10 میلیمتر ساخته میشود و جهت جلوگیری از پوسیدگی ابتدا سند بلاست شده و سپس با رنگهای زینگریچ و اپوکسی پوشش داده میشود .

بخش های پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

1-آشغالگیر (Bar Screen) :شامل آشغال گیر سبدی برای جلوگیری از ورود اجسام به تصفیه خانه

2-  مخزن متعادل ساز (Equalization Tank): مقدار جریان و آلودگی فاضلاب در ساعت های مختلف متفاوت است بنابراین از این مخزن جهت تنظیم جریان استفاده می شود و فاضلاب ابتدا در مخزن متعادل سازی جمع شده و سپس بوسیله پمپ به مخزن هوادهی انتفال می یابد .

3- پکیج فلزی : جنس و ضخامت بدنه این پکیج ها معمولا از ورق 6 میلیمترSt37  است و جنس و ضخامت کف پکیج معمولا از ورق 8 میلی مترSt37 است و شاسی پکیج نیز معمولا از پروفیل و یا ناودانی ساخته می شود . برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی ورق های پکیج فلزی پس از ساخت با سه لایه رنگهای صنعتی زینک ریچ و اپوکسی و پلی اورتان پوشش داده میشود .

4-مخزن هوادهی(Aeration Tank) : فاضلاب پس از ورود به این مخزن در معرض هوا و اکسیژن قرار می گیرد زمان ماند فاضلاب در این مخزن به نوع طراحی و فرآیند تصفیه بستگی دارد به طور مثال در پکیج های تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده زمان ماند و توقف فاضلاب در این مخزن معمولا بین 12 تا 48 ساعت است . تزریق هوا در این مخزن بوسیله بلوئر تامین می شود و برای انتقال هوا با لوله کشی از بلوئر به کف مخزن هوادهی ، بوسیله دیفیوزرهای تعبیه شده در کف مخزن هوا یا اکسیژن توزیع میشود .

5-بلوئر ها (Blowers) : برای تامین اکسیژن لازم برای  باکتری های هوازی موجود در مخزن هوادهی استفاده میشود .

6-مخزن ته نشینی (Sedimentation tank ) : در این مخزن لجن موجود در فاضلاب ته نشین شده و آب شفاف به وسیله ویناچ و بافل های که در بالای مخزن تعبیه شده است خارج میشود . بخشی از لجن ته نشین شده در کف مخزن ته نشینی بوسیله ایرلیفت پمپ دوباره به ابتدای مخزن هوادهی منتقل و مابقی لجن اضافی به مخزن هاضم لجن ارسال میشود .

7-بخش پمپاژ لجن برگشتی (Returned Activate Sludge) :شامل ایرلیفت (Air Lift Pump ) و یا پمپ لجن کش است که وظیفه انتقال لجن به مخزن هوادهی و هاضم لجن را به عهده دارد .

8-مخزن تماس کلر(Chlorine Contact Tank ) : جهت ضد عفونی فاضلاب از این بخش استفاده میشود . فاضلاب بهداشتی دازای انواع باکتری و عوامل بیماری زا هستند که در این مخزن بوسیله دوزینگ پمپ محلول کلری را که از قبل در پکیج تهیه مواد شیمیایی آماده کردیم را تزریق میکند .

9-مخزن هاضم لجن  (Sludge Digester Tank) : شامل مخازن هاضم لجن به صورت  هوازی و یا بی هوازی است . هضم لجن یک فرآیند تصفیه بیو لوژیکی است ،مواد آلی موجود در لجن در مخزن هاضم لجن تجزیه شده و تلوید گاز متان میکنند .

 تجهیزات جانبی

*فیلترشنی : جهت از بین بردن کدورت

*فیلتر کربنی : جهت از بین بردن رنگ ، بو ، کلر باقیمانده در فاضلاب

*فیلترپرس : جهت خشک کردن لجن های اضافی

 

 

اجزای مکانیکی پکیج تصفیه فاضلاب

یکی از مهمترین تجهیزات مکانیکی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بلوئر(دمنده هوا )است . بلوئر دستگاهی است که هوا و اکسیژن مورد نیاز میکرو ارگانیسم های موجود در فاضلاب را در مخزن هوادهی تامین میکند . انتقال هوا به مخزن هوادهی از طریق لوله کشی از بلوئر تا کف مخزن هوادهی انجام میشود ، توزیع هوا نیز بوسیله دیفیوزر های حباب درشت و یا دیفیوزر حباب ریز انجام میشود .

مزایای  استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

1-کاهش BODتا 95 درصد

2-نداشتن بو در حین بهرهبرداری

3- پایین بودن هزینه بهره برداری

4-نیاز به حداقل مراقبت

5-امکان افزایش ظرفیت

6-نصب و راهبری و نگهداری آسان

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

 شرکت زرین آب ژرف آمادگی دارد تا جهت ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس پلی اتیلن دو جداره با توجه به درخواست کارفرما اقدام نماید . استفاده ازپکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی در سالهای اخیر با توجه به عدم پوسیدگی وماندگاری بالا نسبت به پکیج های فلزی ، مورد توجه سفارش دهندگان قرار گرفته است .پکیج تصفیه فاضلال پلی اتیلنی تمامی فرآیندهای تصفیه فاضلاب را دارد .

مزایای  استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 1-سبک بوده سازه پکیج

 2-عدم خوردگی و زنگ زدگی سازه پکیج

 3-نصب و راهبری و نگهداری آسان

 4-سرعت بالا در ساخت و تجهیزات پکیج

 5-نداشتن بو در حین بهره برداری

 6- اشغال فضای کم (پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن را می توان در زمین مدفون کرد )

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بتنی

ساخته شده از بتن مسلح ضد سولفات با پوششی از ایزوگام یا قیر گونی بر حسب نیاز محیط نصب و به دو صورت قطعاتی و مونتاژ شده با توجه به شرایط محیطی و بار مصرفی ، تولید و نصب می گردد.پکیج های پیش ساخته بتنی برای تصفیه فاضلاب بهداشتی در حجم های 2 تا 10 متر مکعب در روز و برای جمعیت 10 الی 100 نفر ساخته میشوند و برای مجتمع های بزرگتر با جمعیت بیشتر با موازی کردن مخازن می توان طراحی شود . شرکت زرین آب ژرف آمادگی دارد تا جهت ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب بتنی با توجه به درخواست کارفرما اقدام نماید . پکیج تصفیه فاضلاب پیش ساخته بتنی را میتوان برای مجتمع های مسکونی و تفریحی و هتل ها و... استفاده نمود و تمامی فرآیندهای تصفیه فاضلاب را دارد .

 

 

مزایای  استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

 1-کاهش BODتا 95 درصد

 2-نداشتن بو در حین بهرهبرداری

 3- پایین بودن هزینه بهره برداری

 4-نیاز به حداقل مراقبت

 5-امکان افزایش ظرفیت

 6-نصب و راهبری و نگهداری آسان

 7-امکان نصب در زیر و روی زمین

 8- استحکام و دوام زیاد

  انواع فرآیندهای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 فرآیند هوادهی گسترده EAAS(Extended AREATION Activated Sluge)

 فرآیند راکتور بیو فیلم با بستر متحرک MBBR(Moving Bed Biological Reactor)

 فرآیند راکتور بیولوژیکی MBR (Membrane Bioreactor)

 فرآیند راکتورناپیوسته متوالی SBR(Sequence Batch REACTOR)

 فرآیند رشد چسبنده IFAS (Integrated Fixed Film Activated Sludge)

فرآیند صفحات بیولوژیکی چرخان (Rotating Biological Contactor )

فرآیند A2O

 

عوامل مهم در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

1-حجم فاضلاب تولید شده: هر چقدر دبی فاضلاب تولید شده بیشتر باشد بدیهی است که قیمت آن نیز بیشتر میشود . بنابراین قبل از سفارش باید میزان دبی فاضلاب مشخص شود .

2-میزان آلودگی فاضلاب: یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است . به هر میزان که کیفیت و آلودگی فاضلاب بیشتر باشد می بایست فرآیند های بیشتری را برای تصفیه آن پیش بینی و طراحی گردد .بطور مثال در مجتمع ها و کارخانه هایی که میخواهند علاوه بر فاضلاب بهداشتی ،فاضلاب رستوران و آشپزخانه را وارد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی کنند باید یک واحد چربی گیر برای حذف روغن و چربی در سیستم تصفیه فاضلاب پیش بینی و اجراء گردد .  

3-نوع و روش تصفیه فاضلاب: روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد بطور مثال در فرآیند پکیج MBBR بدلیل استفاده از پکینگ مدیا حجم مخزن هوادهی بسیار کم شده و نسبت به فرآیند هوادهی گسترده اقتصادی تر است .

4-خروجی فاضلاب تصفیه شده برای چه مصارفی استفاده شود: چنانچه کارفرما قصد استفاده مجدد از پساب را در خطوط تولید داشته باشد باید فرآیندهای بیشتری را برای تصفیه پساب پیش بینی و اجرا ء گردد بنابراین قیمت تمام شده پکیج نیز بیشتر میشود، همچنین استاندارد محیط زیست برای تخلیه پساب به چاه و مصارف کشاورزی متغییر بوده که باعث کاهش و یا افزایش قیمت پکیج تصفیه فاضلاب میشود .

5-جنس و متریال و برند تجهیزات مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب: یکی دیگر از عوامل مهم و تعیین کننده در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است ، دستگاه ها و تجهیزات وارداتی مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب مانند بلوئر ، ساید چنل ، دوزینگ پمپ ، پمپ لجن کش ،میکسر ساخت کشور های اروپایی بسیار گرانتر از تجهیزات و دستگاههای که در کشورهای آسیایی تولید میشوند به همین دلیل می تواند باعث کاهش و یا افزایش قیمت تمام شده پکیج شوند . همچنین جنس بدنه پکیج  تصفیه فاضلاب در قیمت تمام شده آن تاثیر دارد بطور مثال در پکیج تصفیه فاضلاب فلزی معمولا از ورق های کاربن استیل ST37 با ضخامت 6 و 8 میلیمتر استفاده میشود اما گاهی با توجه به شرایط محیطی و درخواست کارفرما ، ضخامت ورق های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب  افزایش می یابد و یا از ورق گالوانیزه ساخته میشود .

عوامل مهم در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب

1-دریافت وجمع آوری اطلاعات لازم مانند دبی فاضلاب ، آنالیز و کیفیت فاضلاب ،شرایط محیطی ، توضیحات کارفرما و ...

2- بازدید از محل پروژه و انتخاب بهترین مکان برای استقرار پکیج تصفیه فاضلاب

3-مصرف انرژی مورد نیاز پکیج تصفیه فاضلاب

4-ارائه لیست مواد شیمیایی مورد نیاز سیستم تصفیه فاضلاب

5- طراحی پکیج به گونه ای باشد که برای حمل و نقل جاده ای مناسب باشد .

6-حجم مخزن هاضم لجن حداقل برای سه ماه کافی باشد .

7- طراحی پکیج به گونه ای باشدکه  استانداردهای محیط زیست برای تخلیه پساب تصفیه شده را تامین کند .

8-تجهیزات و دستگاه ها طوری تهیه و طراحی شود که نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری را داشته باشد .

9-بررسی آمارها و آنالیز فاضلاب و توضیحات کارفرما و انتخاب بهترین فرآیند تصفیه فاضلاب و شرح دلایل انتخاب فرآیند سیستم و تجهیزات

 

هدف از استفاده ازپکیج  تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب و دفع بهداشتی آن نقش مهمی در سلامت انسان ،جانداران و محیط زیست دارد . شاید برای شما که مالک یک اداره ، کارخانه ،مجتمع و ... باشید این تصور به وجود آید که با تخلیه مقدار کمی فاضلاب به محیط زیست ، مشکلی پیش نمی آید  ولی اگر همین مقدار اندک با گذشت زمان و مقادیر فاضلابی که در طی سال تولید میشود را تصفیه نکنیم به محیط زیست و اکو سیستم آسیب می رساند.تخلیه فاضلاب بهداشتی تصفیه نشده به محیط زیست باعث ایجاد بوی نامطبوع ، شکل نامطلوب ظاهری ،آلودگی میکروبی محیط زیست و ... میشود .فاضلاب های انسانی دارای آلایند های مختلفی مانند : میکروارگانیسم ها ، مواد آلی ، چربی و روغن ، مواد معلق و ... میباشد .امروزه با توجه به کم آبی درجهان با تصفیه فاضلاب می توان آن را برای آبیاری فضای سبز و فرآیندهای صنعتی و ... استفاده کرد .

عوامل مهم در خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی:

بسیاری از خریداران پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در هنگام سفارش ازشرکتهای سازنده پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا به قیمت آن توجه دارند و پیشنهاد فنی سازنده پکیج را کمتر مورد بررسی و توجه قرار میدهند اما بهتر است در هنگام خرید پکیج از شرکتهای سازنده پکیج تصفیه فاضلاب به این نکات توجه کنیم :

1-درخواست پیشنهاد اولیه که مشخصات و لیست تجهیزات و کشور سازنده تجهیزات وارداتی  و ... بطور دقیق مشخص گردد .

2-ظرفیت ومبانی طراحی و نوع فرآیند تصفیه فاضلاب و جنس و ضخامت بدنه و استراکچر پکیج تصفیه فاضلاب مشخص گردد .

3-استانداردهای لازم برای ساخت پکیج مشخص گردد .

4-ظرفیت و کشور سازنده بلوئر

5-ظرفیت و کشور سازنده دوزینگ پمپ تزریق کلر

6- استاندارد خروجی پساب تصفیه شده

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :