9 / 10
از 12 کاربر

فیلترکربنی

                                                           

فیلتر کربنی (Activated Carbon Filter):

 فیلتر کربنی یا فیلتر کربن اکتیو در واقع روشی برای تصفیه آب است که از بستر کربن اکتیو (کربن فعال) استفاده میشود .استفاده از کربن یکی از قدیمی ترین روش های تصفیه آب است که هنوز هم در تصفیه آب نقش دارد .فیلترکربن اکتیو می تواند آلودگی های بو را از بین ببرد وباعث خوش طعم شدن آب نیز میگردد .فیلتر کربنی ، برای جذب کلر باقیمانده و رفع بو وطعم و مزه  نامطلوب – در صورت وجود در آب  خام در پروسه تصفیه آب نصب می گردد .

 قسمتهای تشکیل دهنده فیلتر کربنی:

 1-ستون (بدنه ) فیلتر کربنی  : ساخته شده از ورق فولادی با جوشکاری از داخل و خارج مطابق با استاندارد ASME

 2-عدسی فیلترکربنی ( درب محدب فوقانی و تحتانی ) : ساخته شده از ورق فولادی با جوشکاری     از داخل و خارج مطابق با استاندارد ASME

 3- نازل پلیت فیلتر کربنی  : ساخته شده از ورق فولادی در قسمت پایین سختی گیر که نازلهای پلی اتیلن بر روی این صفحه بسته می شوند .

 4-نازل آب جمع کن فیلتر : از جنس پلی پروپیلن است که بر روی صفحه نازل پلیت به تعداد مناسب بسته میشود .

5-نازل آب پخش کن فیلتر  : از جنس پلی پروپیلن است که از داخل فیلتر بر روی لوله ورودی آب و یا پساب بسته میشود.

6- سیلیس : حد فاصل  بین نازلها و بستر کربنی  یک لایه سیلیس با درجه خلوص 98 درصد با دانه بندی مناسب به ارتفاع 15 الی 20 سانتیمتر قرار میگیرد 

7- شیر کنترل فیلتر کربنی : کنترل فیلترهای کربنی  به یکی از دو طریق زیر انجام میشود :

کنترل دستی به وسیله شیر فلکه های برنجی یا چدنی

کنترل اتوماتیک به وسیله شیرهای برقی

8- منهولهای بازدید

9- پوشش جداری داخلی و خارجی این دستگاه ها  با سه لایه رنگهای صنعتی و مقاوم در قبال عوامل اکسید کننده و خورنده پوشش داده شده است  .

بهره برداری و نگهداری فیلتر های کربنی  :

1-  هرچه میزان کلر و نیتراتهای  آب افزونتر باشد ، دستگاه زودتر نیاز به بکواش پیدا میکند .

2- برای اشراف بر حد اشباع فیلتر کربنی ، از آب خروجی آن ، نمونه برداری نموده و میزان کلر باقیمانده را اندازه گیری نمائید ... این آزمایش را بوسیله کیت های  تست «CL» و «PH» آب ، که باطیفهای رنگی و محلولهای معرف «ارتوتولیدین »که در دسترس میباشد  میتوانید انجام دهید .

3- هرگاه «کلر آزاد » از 0.6 الی 1 و «PH» از 7.2 تا 7.4  افزایش یافت ، فیلتر کربنی را  بکواش نمائید .

4- مدت زمان جریان بکواش بستگی به ظرفیت دستگاه دارد .

5- درجه حررات آب ورودی فیلتر کربنی حداکثر 50 درجه سانتگراد و حداقل 5  سانتیگراد میباشد .

7- مناسبترین PH برای آب ورودی به فیلتر کربنی و انجام فعل و انفعال در آن معادل 8 خواهد بود .

فروش فیلتر کربن فعال : 

فروش فیلتر کربن اکتیو از طریق شرکت زرین آب ژرف انجام می گیرد و برای خرید فیلتر کربن اکتیو می توانید از این مجموعه انواع فیلتر کربنی با کیفیت را متناسب با مصارفی که دارید تهیه کنید. فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال روشی برای تصفیه سازی آب است و در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب از آن استفاده می شود. در این روش حذف بو و طعم و کدر بودن آب انجام می شود. برای تصفیه خانگی و فاضلاب ها می توان از فیلتر کربن اکتیو استفاده کرد. کربن فعال ماده ای است که با ساختار شبکه ای و حفره ای ، قدرت جذب بالایی دارد. از کربن اکتیو به عنوان درمان نیز استفاده می شود و مزایای زیادی دارد.

فیلتر کربن اکتیو چیست؟

فیلتر کربن اکتیو از تجهیزات مهم در صنعت تصفیه آب است و این نوع فیلتر از زیر مجموعه های فیلتر شنی به حساب می آید زیرا دارای تشابه زیادی با این نوع فیلتر می باشد. در مقایسه ی فیلتر کربن اکتیو با فیلتر شنی ، بدنه و سیستم لوله کشی و زهکشی در هر دوی این فلیتر ها یکسان است و تفاوتی که این دو فیلتر با هم دارند در استفاده از محتویات و بستر داخل مخزن است. فیلتر کربن اکتیو یکی از سیستم های استاندارد تصفیه آب در خانه ها و ساختمان ها است. برای فیلتر کردن و جداسازی آلاینده ها مانند کلر، علف کش ها، آفت کش ، حلال های آلی ، رادون آب از این دستگاه استفاده می شود. کربن به بهبود کیفیت آب کمک می کند. به ویژه برای کاهش رنگ و طعم و بوی آب از کربن فعال استفاده می شود.

تصفیه سازی آب برای حذف آلاینده های مضر از آب صورت می گیرد و از طریق فیلتراسیون می توان این آلاینده ها را از آب جداسازی کرد. انواع مواد شیمیایی مانند کلر، بنزن، مواد شیمیایی آلی، ترکیبات حلال تری هالومتان و... به این روش از آب حذف می شود. همان طور که گفتیم استفاده ی عمده از فیلتر کربنی ، برای مواد آلی آب خام ورودی سیستم می باشد. فیلتر کربنی می تواند  BOD و COD  آب را جداسازی کند. همچنین با استفاده از فیلتر کربن اکتیو می توان کلر های ازاد را از آب حذف کرد.

 

خرید فیلتر کربن اکتیو با بهترین قیمت

برای خرید فیلتر کربن اکتیو ، می توانید از طریق شرکت زرین آب ژرف خرید فیلتر کربنی را انجام دهید. این مجموعه انواع تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب را با بهترین قیمت ارائه می دهد. برای خرید فیلتر کربن اکتیو می توانید از طریق این مجموعه اقدام به خرید فیلتر کربن اکتیو با بهترین قیمت نمایید. محصولات شرکت زرین آب ژرف دارای کیفیت بسیار عالی هستند و در انواع مدل ها ارائه می شود. در استخر ها از فیلتر کربن اکتیو استفاده می شود و به منظور حذف مولکول های آزاد از آب می باشد.

مکانیزم علمی فیلتر کربنی

در فیلتر کربن اکتیو ، پروسه حذف مواد آلی از آب به صورتی است که مواد آلی توسط گرانول های فیلتر اکتیو جذب می شود و پس از آن جداسازی ناخالصی ها از آب صورت می گیرد. این نوع فرآیند بر اساس انرژی نا متقارن بین اتم ها انجام می شود. بین اتم های سطحی و اتم های سطوح درونی یک انرژی نامتوازن با انرژی حاصل از پیوند مولکولی می باشد و به این صورت کربن می تواند ناخالصی ها را جدب نماید. به منظور حذف مواد مضاعف ضد عفونی کننده مانند کلر از فیلتر کربن اکتیو استفاده می شود و مکانیزم بعدی ، کاهش قدرت کاتالیزوری آب است بنابراین در فیلتر کربن اکتیو دو نوع مکانیزم وجود دارد که شامل جذب و کاهش کاتالیزوری آلودگی های آب می باشد.  

کاربردهای فیلتر کربن فعال :

از فیلتر کربن فعال برای تصفیه آب سطحی ، تصفیه آب استخر و تصفیه فاضلاب صنعتی ، پیش تصفیه دستگاه اسمز معکوس (RO ) استفاده میشود . کربن فعال به دلیل متخلخل است و بوی مواد آلی ناخوشایند را از طریق منافذ وارد شده و توسط کربن فعال جذب میشود همچنین همانطور که گفته شد کربن فعال برای حذف ترکیبات آلی که به آب بو ، رنگ و طعم می دهد استفاده میشود .

استفاده از فیلتر کربن فعال در تصفیه آب :

رنگ آب یکی از عوامل اصلی برای تمیز و سالم بودن آب است . وجود فلزات و مواد آلی و باکتری می تواند باعث کدر شدن رنگ آب باشد . یکی از کم هزینه ترین روش ها برای حذف آلایند ها از آب آشامیدنی و یا آبهای سطحی استفاده از فیلتر کربن فعال است .

استفاده از فیلتر کربن فعال برای پیش تصفیه آب اسمز معکوس :

جهت حذف کلر و مواد جامد و مواد آلی و افزایش عمر ممبران های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) از فیلتر کربن فعال استفاده می شود .

استفاده از فیلتر کربن فعال برای تصفیه آب استخر :

استفاده بیش از حد کلر برای ضد عفونی و از بین بردن باکتری ها ی موجود در استخر های عمومی می تواند برای شناگران مضر باشد . بنابراین مقدار کلر مورد استفاده در استخر های عمومی باید در حد استاندارد باشد وهمچنین استفاده طولانی مدت از آب استخر باعث کدر شدن آن می شود بنابر این در استخر های عمومی و خانگی استفاده از فیلتر شنی و فیلتر کربنی برای حذف مواد جامد معلق و مواد آلی و کلر و ... بسیار مناسب است .

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :