10 / 10
از 14 کاربر

فیلترشنی

فیلتر شنی  (Sand Filter) 


فیلتر های شنی معمولا دو نوع هستند : فیلترهای شنی کندو فیلترهای شنی تند
.فيلتر شنی(Sand Filter
) به منظور جذب وحذف مواد معلق در سيستم تصفيه پيش بينی واجراء شده است .

فیلتر های شنی کند : فیلتر های شنی کند (Slow Sand Filters ) یک روش بسیار ساده با هزینه اندک برای حذف مواد معلق و عوامل بیماری زا است . سیلیس مورد نیاز برای این نوع فیلتر ها معمولا با سایز 0.3-0.7 است . میکروبها یک لایه بیوفیلم را روی سیلیس Schmutzdecke  ( لایه خاک ) ایجاد میکنند و مواد آلی و معدنی و ذرات معلق در این لایه تحریک شده و به سیلیس می چسبد و به فرآیند فیلتراسیون کمک میکنند .فیلتر های شنی کند معمولا به صورت بتنی ساخته می شوند .

فیلتر شنی تحت فشار (Pressurized Sand Filter  ) : این فیلتر ها یکی از روش های پر کاربرد برای حذف مواد معلق و کدورت است . فیلتر شنی تحت فشار از چند لایه سیلیس با اندازه های مختلف تشکیل شده است . فیلتر های شنی تحت فشار معمولا به صورت افقی و عمودی ساخته میشوند . یک لوله در قسمت بالای فیلتر ها وجود دارد که روی آن نازل هایی از جنس پلی پروپیلین طراحی و نصب شده که وظیفه آنها توزیع یکنواخت آب ورودی در سراسر مقطع فیلتر است و در پایین مخزن صفحه نازل پلیت وجود دارد که روی آن نازلهای پلی پروپیلن و یا نازلهای برنجی بسته می شود آب از بالا وارد فیلتر شنی شده و پس از عبور از لایه های بستر سیلیس از طریق نازلهای آب جمع کن که روی صفحه نازل تعبیه شده خارج می شود .لايه های بستر سیلیس (کوارتز)در اين فيلترها با طبقه بندی ودانه بندی ويژه ای انتخاب واعمال گرديده است لذا اغتشاش واختلاط در اين لايه ها ميتواند به کارايی وراندمان مثبت فیلتر شنی  آسيب وخدشه جدی وارد سازد ...  فشار داخلی فیلتر شنی تحت فشار تابعی است از فشار الکتروپمپ ( ويا الکتروپمپهای ) هادی آب به داخل دستگاه ... اين فشار هيچگاه نميبايست از 1.8 آتمسفر کمتر واز 4.7 آتمسفر افزونتر گردد ... در غير اين صورت فشار مينيمم آب ورودی موجب عدم کارايی دستگاه گرديده وفشار بالاتر از ماکزيمم نيز علاوه بر کاهش کيفيت تصفيه کنندگی فرسايش سريع لايه های سلیس واپوکسی بدنه داخلی ( خورندگی سايشی)  دستگاه ها رابدنبال خواهد داشت .حداکثر دمای آب ورودی به فیلتر شنی تحت فشار نميبايست از 45 درجه سانتيگراد تجاوز نمايد ... همچنين چنانچه برودت هوای منطقه ( وداخل تصفيه خانه ) به صفر ( درجه انجماد ) تنزل يابد ميبايست آب دستگاه های خارج از مدار بهره برداری رابلافاصله تخليه نماييد نماييد تا ازيخ زدگی دستگاه ها وشير فلکه ها ولوله ها جلوگيری بعمل آيد .فیلتر شنی تحت فشار پس از چندی بهره برداری ( که اين مدت منوط ومتناسب با ميزان مواد معلق موجود در آب وميزان گذر آب ازدستگاه ميباشد )اشباع گرديده ولايه های بسترسیلیس داخل دستگاه ها از مواد معلق ومواد کلوئيدی انباشته شده و دراين هنگام دستگاه نياز به شستشوی معکوس ( Back wash ) دارد ...  شستشوی معکوس (بك واش ) فيلترها بصورت فواصل زمانی ويا با توجه به ميزان افت فشار در فيلترها توسط فشار سنجهای کلکتور ورودی وخروجی انجام می پذيرد.

شستشوی فيلترهای شنی تحت فشار طی سه مرحله انجام می پذيرد :

شستشوی فيلترهای شنی تحت فشار  طی سه مرحله انجام می پذيرد :

مرحله اول : شستشو با هوا

مرحله دوم : شستشو با مخلوط آب وهوا

مرحله سوم : شستشو با آب

طريقه ريختن سيليس در داخل فيلترهای شنی: پس از نصب و لوله گذاری دستگاهها ، برای ريختن سیلیس به داخل دستگاه ها به ترتيب زيرعمل کنيد:

1-درب منهول فوقانی راباز کنيد . 

2- وسل ( ستون فیلتر شنی  ) را تا ارتفاع حدود 40 سانتی متر آب پر کنيد.

3-لايه های سیلیس را به ترتيب از درشت تا ريز به داخل وسل بريزيد....پس از هر لايه سطح آنرا با يک وسيله دسته بلند ، کاملا مسطح نماييد.

4-بهنگام ريختن سیلیس توجه کنيد دانه های آن به جدار داخلی دستگاه اصابت نکند بی توجهی در اينکار باعث آسيب ديدگی پوشش اپوکسی سطوح داخلی ميگردد.

5-پس از انجام عمليات فوق درب منهول فوقانی را با دقت بسته و يکباردستگاه راشستشو دهيد...

 

 کاربرد های فیلتر شنی تحت فشار : از فیلتر های شنی تحت فشار جهت : تصفیه آب خام ، تصفیه آب استخر، پیش تصفیه اسمز معکوس ، تصفیه نهایی فاضلاب ، تصفیه آب برج های خنک کننده  و... استفاده می شود .

 

تصفیه فاضلاب به وسیله فیلتر شنی : فیلتراسیون شنی و کربنی یکی از قدیمی ترین روش ها برای تصفیه فاضلاب است . اگر فیلتر شنی به طور صحیح و اصولی طراحی شود می توان پسابی با کیفیت بهتر تولید کرد . در طراحی فیلتر های شنی که برای تصفیه پساب نهایی استفاده می شود می بایست سایز سیلیس ها تقریبا یک اندازه باشد در صورتی که سایز سیلیس ها متفاوت باشد . دانه های سیلیس ریزتر فضای بین ذرات بزرگتر را پر می کنند و گرفتگی فیلتربیشتر می شود همچنین بهتر است برای فیلتر های شنی که مخصوص پساب نهایی است از سیلیس هایی با سایز بزرگتر استفاده شود زیرا هر چقدر اندازه سیلیس ها بزرگتر باشد فاضلاب سریعتر از لایه های سیلیس عبور می کند و فاضلاب بیشتری را می توان فیلتر کرد اما سیلیس ها با سایز کوچکتر سرعت حرکت فاضلاب را کاهش داده و احتمال گرفتگی فیلتر را افزایش می دهند .

 

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :