9 / 10
از 22 کاربر

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی: امروزه با افزایش جمعیت و کارخانجات صنعتی و تولیدی منجر به افزایش مصرف آب و باعث آلودگی آب بوسیله فعالیت های صنعتی و انسانی شده است . هدف از تصفیه فاضلاب صنعتی : برای جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست و اکو سیسم  وصرفه جویی در منابع آب است بنابراین جمع آوری و تصفیه فاضلابهای صنعتی امری بدیهی و حیاتی است . در همین راستا شرکت زرین آب پایه ژرف طراح و سازنده دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب و تصفیه فاضلاب صنعتی به شماره می رود و تا کنون پروژه های بسیاری را در زمینه تصفیه فاضلاب های صنعتی در صنایع مختلف مانند صنایع نساجی و رنگ رزی ، صنایع فولاد سازی ،صنایع خودروسازی،صنایع لبنی و مواد غذایی و... طراحی و نصب و بهره برداری نموده است .

 

مراحل و روش های تصفیه فاضلاب صنعتی  :  به دلیل اینکه فاضلابهای صنعتی از نظر شدت آلودگی بسیار مختلف هستند بنابراین برای تصفیه فاضلاب هر مجموعه و کارخانه تولیدی و صنعتی نیاز به فرآیند خاص همان مجموعه است . اما به طور کلی مراحل اصلی و رایج برای تصفیه فاضلاب صنعتی شامل : تصفیه اولیه و تصفیه ثانویه است .

 تصفیه اولیه فاضلاب صنعتی : تصفیه اولیه فاضلاب صنعتی شامل قسمت هایی مانند :

1-آشغالگیری: برای جدا سازی و غربالگری مواد جامد معلق از آشغالگیر های مکانیکی و آشعالگیر های دستی استفاده می شود . بسیاری از فاضلاب های صنعتی دارای مقدار زیادی مواد جامد معلق هستند بطور مثال در کارخانه های فولاد  سازی دارای ذرات فلزی و ... و در کارخانه های مواد غذایی دارای روغن و در کشتارگاه های دام و طیور حاوی چربی ، پشم ، مو ، تکه های گوشت و ... یافت میشوند .

  2-ته نشینی اولیه: برای جداسازی و ته نشینی مواد قابل ته نشین استفاده میشود و شامل مخازن دانه گیری و ته نشینی است و این مخازن قبل از مخزن هوادهی با مخزن تصفیه بیولوژیک قرار میگیرند.

 3- ته نشینی ثانویه : این مخزن بعد از مخزن هوادهی قرار میگیرد و لجن ته نشین شده که لجن فعال نام دارد بوسیله پمپ به ابتدای مخزن هوادهی و لجن مازاد آن نیز به هاضم لجن انتقال می یابد .

 4-شناور سازی: بسیاری از فاضلاب های صنعتی حاوی روغن ،چربی هستند در تصفیه خانه های کوچک از مخزن چربی گیر که دارای دو یا چند بافل است استفاده میشود . فاضلاب پس از ورود به مخزن و برخورد به بفل ها از زیر آن عبور میکند و چربی و روغن بدلیل چگالی پایین تر روی سطح مخزن باقی می ماند .

 5-خنثی ساز و متعادل سازی : اکثر فاضلاب های صنعتی دارای PH متغیر هستند بنابراین برای انجام تصفیه بیولوژیکی فاضلاب PHفاضلاب باید بین 5/6 الی 5/8 باشد به همین جهت برای تنظیم PH  فاضلاب صنعتی در این مخزن سود و یا اسید به فاضلاب اضافه میشود .مخزن متعادل سازی برای یکنواخت کردن میزان الودگی فاضلاب استفاده میشود زیرا معمولا در کارخانجات تولیدی و صنعتی شدت و میزان آلودگی فاضلاب در ساعت های مختلف متفاوت است .

تصفیه ثانویه فاضلاب صنعتی : تصفیه ثانویه فاضلاب صنعتی یا تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به تمامی فرآیند های مورد استفاده در تصفیه خانه اعم از تصفیه هوازی و بی هوازی فاضلاب اطلاق میشود . در این روش با فعالیت باکتری های بی هوازی و هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب تجزیه و مقدار کمی از آنها به ترکیبات معدنی پایدار تبدیل میشوند .

 

1-تصفیه هوازی بیولوژیکی فاضلاب صنعتی : در تصفیه بیولوژیکی هوازی که بوسیله اکسیژن و در اثر فعالیت باکتریهای هوازی انجام میشود جهت تامین اکسیژن مورد نیاز از بلوئر (دمنده هوا ) و یا هوادهی سطحی مکانیکی استفاده می شود .

2-تصفیه بی هوازی بیولوژیکی فاضلاب صنعتی : در این روش از باکتری های بی هوازی استفاده میشود . برای کارخانجاتی که BOD,COD بسیار بالایی دارند از روش ترکیبی ( تصفیه بی هوازی ، هوازی ) استفاده میشود . 

عوامل مهم در طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی : برای طراحی یک تصفیه خانه برای کارخانجات صنعتی و تولیدی ابتدا میبایست نمونه ای از فاضلاب را به آزمایشگاه فرستاد و سپس با بررسی آنالیز ها و جمع آوری اطلاعات از مشتری مانند دبی فاضلاب و انتخاب بهترین محل برای تصفیه خانه نسبت به طراحی آن اقدام شود .

قیمت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی :قیمت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند شدت میزان آلودگی فاضلاب صنعتی ، دبی فاضلاب صنعتی ، استاندارد خروجی فاضلاب برای تخلیه پساب به محیط زیست کشور سازنده و برند تجهیزات و دستگاه ها ، نوع فرآیند طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و ...بیولوژیکی شده که باکتریهای هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کنند و سپس وارد مخزن ته نشینی نهایی شده و پساب بدون لجن از بالای مخزن خارج میشود .

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :