تصفیه فاضلاب

فاضلاب چیست : فاضلاب آب مصرف شده ای است که بوسیله انسان در اثر مصارف خانگی و یا فعالیت صنایع ، کارخانجات و کشاورزی و ... آلوده می شود و تخلیه آن به محیط زیست باعث آلوده شدن اکوسیستم و تخریب و صدمه زدن محیط زیست میشود . بیشترین مقدار فاضلاب از آب تشکیل شده است فاضلاب حاوی چربی و روغن ، مواد آلی ، عوامل بیماریزا و ... است .

 

تصفیه فاضلاب : روشی است که با استفاده از فرایند ها و تجهیزات مختلف جهت تصفیه فاضلاب برای تخلیه به چاه و آبیاری فضای سبز و یا استفاده مجدد آن برای خطوط تولید در کارخانجات است . تصفیه فاضلاب با روش های مختلف بیولوژیکی برای حذف و یا کاهش آلاینده های موجود در فاضلاب استفاده می شود . با توجه به کمبود آب در جهان تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از آن بسیار ضروری است .

 

انواع فاضلاب : فاضلاب خانگی و سطحی ، فاضلاب صنعتی ، فاضلاب کشاورزی

فاضلاب خانگی : فاضلاب خانگی به آب مصرفی خانواده در محل زندگی که شامل حمام ، سرویس بهداشتی ، پخت و پز و لباسشویی و ... گفته میشود . فاضلاب خانگی حاوی انواع مختلف شوینده ، چربی ، مواد آلی و انواع مواد جامد و معلق است .

فاضلاب صنعتی : فاضلاب صنعتی حاوی ترکیبات شیمیایی و رنگ که بستگی به ماهیت خطوط تولید واحد صنعتی دارد .بنابراین اگر فاضلابهای صنعتی تصفیه نشوند باعث آلودگی زیست محیطی میشوند .

انواع فاضلابهای صنعتی :

1- فاضلاب های ایجاد شده در خطوط تولید یک واحد صنعتی که دارای مواد شیمیایی و افزودنیهایی است که برای تولید محصول استفاده میشود است .

2-فاضلاب ایجاد شده در اثر شستشوی دستگاه ها و ماشین آلات خطوط تولید .

3-فاضلابهای ایجاد شده از حمام و سرویس بهداشتی که مشابه فاضلاب خانگی است .

ویژگی های فاضلاب صنعتی :

1-خاصیت اسیدی و یا  قلیایی زیادی دارند

2-فاضلاب صنعتی حاوی ترکیبات شیمیایی و سمی و رنگ هستند

3-BOD,COD بالاتری نسبت به فاضلاب خانگی دارند

4- بعضی از فاضلابهای صنعتی دارای نمک  هستند

تفاوت فاضلاب صنعتی با فاضلاب خانگی : فاضلاب صنعتی حاوی ترکیبات شیمیایی و سمی ورنگ  بسیار شدید تر از فاضلاب خانگی است .در فاضلاب صنعتی خاصیت اسیدی و قلیایی بسیار بیشتر از فاضلاب خانگی است .

تصفیه فاضلاب صنایع لبنی : بیشتر کارخانه های صنایع لبنی بزرگ دارای تصفیه خانه فاضلاب برای مجموعه خود هستند . صنایع لبنی برای تولید محصول آب زیادی مصرف می کنند بنابراین فاضلاب زیادی را نیز تولید می کنند . میزان آلودگی و حجم فاضلاب به نوع محصولات آنها بستگی دارد .

منابع فاضلاب صنایع لبنی :

1-فاضلاب صنایع لبنی شامل فرآوری شیر خام و تولید محصولاتی مانند شیر ، کره ، پنیر، ماست ، شیر خشک ، بستنی  و ... با استفاده از روش های پاستوریزه ، سرد کردن و گرم کردن است . این فاضلابها آلودگی زیادی ندارند و با ساده ترین تجهیزات آنها را می توان تصفیه و یا به محل تصفیه خانه منتقل گردد .

2-فاضلاب حاصل از شستن دستگاه ها و تجهیزات خط تولید

3-فاضلاب بهداشتی کارکنان و پرسنل مقیم مجموعه که مانند فاضلاب خانگی است و مستقیما وارد تصفیه خانه میشود .

4- فاضلاب رستوران و آشپزخانه که مستقیما وارد تصفیه خانه می شود .

5- فاضلاب خط تولید برای تولید محصول

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد سازی : صنعت فولاد سازی یکی از مهمترین صنایع در حال حاضر و آیند است . کارخانه های فولاد سازی  برای تولید به مقدار بسیار زیادی آب برای خنک سازی استفاده می کنند . تبدیل شمش به میل گرد ، نبشی ، تیرآهن ، ورق در کارخانه های نورد نیازمند مراحل گرم و سرد کردن است . در کارخانه های نورد فولاد برای خنک کردن و روان کننده غلطک ها و سایر تجهیزات استفاده میشود . پساب ناشی از خط تولید کارخانه های فولاد سازی شامل روغن هیدرولیک ، براده آهن ، گریس ، ذرات معلق هستند . در کارخانه های آبکاری و تولید ورق گالوانیزه برای از بین بردن زنگ زدگی و آماده سازی سطح از اسید سولفوریک و اسید کلریدریک استفاده میشود .

تصفیه فاضلاب نساجی : در صنایع نساجی برای تولید محصول آب زیادی مصرف می شود و یکی از پرمصرف ترین صنایع در مصرف آب هستند بنابراین در فرآیند های گوناگون مقدار زیادی فاضلاب تولید می شود . آلودگی مهم و اصلی فاضلاب در صنایع نساجی مربوط به بخش رنگرزی و تکمیل است . بر اساس قوانین محیط زیست شرکتهای نساجی ملزم به کاهش فاضلاب تولیدی خود و کم کردن غلظت مواد خطرناک و حذف رنگ و ایجاد تصفیه خانه مستقل هستند . کارخانه های نساجی به دلیل تنوع در محصولات خود ، بدون آزمایش و آنالیز دقیق فاضلاب نمی توان از یک فرآیند ثابت برای طراحی تصفیه خانه فاضلاب استفاده کرد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :